فهرست
روزشمار
دوشنبه1297/12/18
انتصاب «عبدالحسین تیمورتاش» به حکمرانی گیلان

وثوق الدوله نخست وزیر که از افزایش قدرت میرزا کوچک خان بیم داشت، تیمورتاش را به حکمرانی گیلان منصوب کرد. تیمورتاش مردی بی رحم فاسد الاخلاق و خونریز بود. جنایات او از اذهان مردم گیلان پاک نمی شود. اعدام دکتر حشمت از جمله جنایاتش در راه سرکوب نهضت جنگل بود. ولی او موفق به خاموش کردن شعله های جنگل نشد به همین خاطر از حکمرانی گیلان خلع شد. وی در زمان رضاخان به وزارت رسید و از مردم گیلان انتقام گرفت. او در پایان به دست اربابش رضاخان به طرز فجیعی کشته شد. (۱۲۹۷ ش)

یکشنبه1299/03/16
اعلام حکومت «جمهوری گیلان» توسط میرزا کوچک جنگلی در رشت

روز ۱۶ خرداد ۱۲۹۹ میرزا کوچک جنگلی در ادامه مبارزات خود در راه اعاده استقلال و حاکمیت ملی ایران، در شهر رشت حکومت جمهوری اعلام کرد. 

سه شنبه1299/05/19
کودتای کمونیستی در رشت علیه میرزا کوچک خان

نیروهای کمونیست به سرکردگی احسان الله خان در رشت کودتا کردند و نیروهای میرزا کوچک خان را در ادارات دستگیر کردند و به بسیایری از آنها را کشتندیا زخمی کردند. آنها با توپ به مواضع میرزا در جنگل فومن حمله کردند ولی میرزا هوشیارانه از درگیری با آنها پرهیز کردند. (۱۲۹۹ ش)

پنج شنبه1299/09/18
خروج اعتراض آمیز میرزاکوچک از رشت

در پی کارشکنی های متعدد کمونیست ها در رشت و تبلیغ مرام کمونیستی و افشا شدن توطئه قتل میرزاکوچک توسط کمونیست‌ها، میرزا کوچک خان به نشانه اعتراض از رشت خارج و به فومن رفت و اعلام کرد تا زمانی که جلو اقدامات کمونیست ها گرفته نشود به رشت باز نخواهد گشت. (۱۲۹۹ ش)

پنج شنبه1300/07/07
رخداد واقعه ملاسرا در غرب رشت

عده ای از خائنین به نهضت جنگل در «ملاسرا» – روستایی از توابع فومن- دور هم جمع شده بودند تا نهضت را از راه اصلی اش منحرف و میرزا کوچک را از میان بردارند. این نقشه با درایت میرزا نقش بر آب شد. معین الرعایا، اسماعیل جنگلی، گائوک و چند نفر دیگر از نزدیکان میرزا به خانه‌ای که حیدرخان عمواغلی و دوستانش در آنجا جمع شده بودند یورش برده و آنجا را به آتش کشیدند. خائنین هم پراکنده گشتند. (۱۳۰۰ ش) (روزشمار تاریخ معاصر ایران، ج۱، ص ۳۴۵٫)

دوشنبه1300/09/14
به نمایش گذاشتن سر بریده میرزا برای ترساندن اهالی گیلان

پس از شهادت سردار اسلام میرزاکوچک جنگلی، امروز سر بریده وی را برای ترساندن اهالی گیلان در منطقه انبار نفت رشت به نمایش عموم گذاشتند. این سر ۳ روز در مقابل دیدگان مردم قرار گرفت.

شنبه1330/07/20
رحلت آیت الله شیخ علی علم الهدی فومنی

او در زمان تحصیل از هم دوره ای های میرزا کوچک خان بود. وی در زمان مشروطه از طلاب مشروطه خواه و فعال بود. در زمان نهضت جنگل نیز مدتی عنوان قاضی نهضت را داشت. او از اعضای ارشد هیئت اتحاد اسلام بود. (۱۳۳۰ ش- ۱۱ محرم ۱۳۷۱ ق)

سه شنبه1330/12/27
مرگ «حاج احمد کسمایی»

او در ابتدای امر از سران نهضت جنگل بود ولی با زیاد شدن فشارها و تهدید ها، به میرزا کوچک خان خیانت کرد و برای نابودی نهضت جنگل با دولت مرکزی و رضاخان همکاری نمود. او بعد از شهادت میرزا با بدبختی و فلاکت مدتی در زندانهای بادکوبه و بعد تهران زیست و تا آخر عمر در فقرل و انزوا به سر برد. بنا به وصیت اش او را در سلیمانداراب رشت، زیر پای میرزاکوچک دفن کردند! (۱۳۳۰ ش) (یادداشت های احمد کسمایی از نهضت جنگل، ص ۲۰۱)

یکشنبه1343/02/20
درگذشت میرصالح مظفرزاده از یاران میرزاکوچک جنگلی

مظفرزاده از یاران میرزا بود که چندین بار از طرف میرزا به مناطق مختلف از جمله به شوروی برای ملاقات با لنین اعزام شده بود. او در زمان پهلوی ها به جرگه روشنفکران پیوست و در حدود سال ۱۳۲۰، حزب جنگل را به تقلید از نهضت جنگل تاسیس کرد ولی کاری از پیش نبرد. در زمانی که انتخابات ها به صورت فرمایشی برگزار می شد یک بار به نمایندگی مجلس شورای ملی از سوی رشت انتخاب شد. (۱۳۴۳ ش) (نامها و نامداران گیلان، ص ۳۰۱؛ اسناد احزاب سیاسی ایران (۱۳۲۰-۱۳۳۰)، ج۱، ص۳۸۳-۴۱۱٫)