فهرست

«مینیاتور» مستندی برای پاسخ به شبهات درباره میرزا کوچک جنگلی

11 آذر 1400

مریم میرزایی، نویسنده و کارگردان مستند مینیاتور با بیان اینکه در این مستند به چند پرسش مطرح شده درباره نهضت جنگل و میرزا کوچک جنگلی پاسخ داده شده، گفت: پرسش‌های مطرح شده در مستند در واقع همان شبهات رایج در جامعه درباره نهضت جنگل است که با بررسی اسناد و مدارک تاریخی و با حضور کارشناسان اهل فن به این شبهات پاسخ داده شده است.

به گزارش سایت کوچک جنگلی، مریم میرزایی، نویسنده و کارگردان مستند مینیاتور با بیان اینکه در این مستند به چند پرسش مطرح شده درباره نهضت جنگل و میرزا کوچک جنگلی پاسخ داده شده، اظهار کرد: این مستند در سازمان فضای مجازی سراج گیلان و در ۲۱ دقیقه به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت میرزا کوچک جنگلی تولید شده است.

وی درباره محتوای مطرح شده در این مستند گفت: پرسش‌های مطرح شده در مستند در واقع همان شبهات رایج در جامعه درباره نهضت جنگل است که با بررسی اسناد و مدارک تاریخی و با حضور کارشناسان اهل فن به این شبهات پاسخ داده شده است.

به گفته این مستندساز، در قسمت اول مستند مینیاتور به پنج پرسش اساسی درباره نهضت جنگل به صورت کلی پاسخ داده شده و تلاش شده در گام نخست مهم‌ترین سؤالات پیرامون مهم‌ترین شبهات مطرح در جامعه باشد.

میرزایی درباره علت انتخاب نام مینیاتور بیان کرد: این اسم برگرفته از جمله رهبر انقلاب درباره نهضت جنگل که فرمودند «مرحوم میرزا کوچک جنگلی یک واحد مینیاتوری از نظام اسلامی را در رشت و همان محدوده خاص به وجود آورد» گرفته شده است.

وی بیا بیان اینکه در قسمت اول این مستند به این شبهه که گفته می‌شود میرزا کوچک یک روحانی تجزیه طلب بوده پاسخ داده شده است، افزود: علاوه بر این سؤال به چهار سؤال مهم و کلیدی دیگر نیز پرداخته شده و قرار است در قسمت‌های بعدی تنها به یک سؤال به صورت عمیق پرداخت شود اما در قسمت اول به پنج سؤال پرداخت کلی شده است.

نویسنده و کارگردان مستند مینیاتور هدف از تولید این اثر را قدردانی از شخصیت میرزا کوچک و جانفشانی‌های او و نیروهای رهروی او عنوان کرد و گفت: برای تهیه و تولید مستند مینیاتور حدود یک و ماه و نیم به صورت فشرده توسط سه تن از کارشناسان تحقیق و پژوهش را انجام شده و حدود ۱۰ نفر هم در کار فیلم‌برداری و تدوین و تهیه مستند به صورت مداوم همکاری داشته‌اند.

وی که سال گذشته در جشنواره صالح تهران موفق به دریافت جایزه قاب صالح شده بود، بیان کرد: در تلاش هستیم مستند مینیاتور را برای جشنواره عمار امسال ارسال کنیم تا بتوانیم به مرحله مسابقه این جشنواره هم حاضر باشیم.

به گفته میرزایی، برای تهیه مستند مینیاتور از دکتر مظفر نامدار از اعضای هیئت‌علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و میثم عبداللهی از کارشناس موسسه مطالعات مبارزان انقلاب اسلامی گیلان برای پاسخ به پرسش‌ها استفاده شده است.

به گزارش سایت کوچک جنگلی، مریم میرزایی، نویسنده کتاب‌های «نگاهم در جاده جا ماند» و «بعدازظهر یک روز معمولی»، نیز است و هم‌اکنون سه عنوان کتاب در دست چاپ دارد و سال گذشته نیز موفق شده بود در جشنواره صالح تهران جایزه قاب صالح را برای تهیه فیلم «طج رشت» کسب کند؛ وی فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد رشته فقه و اصول بوده و هم‌اکنون دانشجوی دکتری رشته عرفان است.

مستند مینیاتور در همایش روایت جنگل در رشت رونمایی شد.‌

اخبار پربازدید