فهرست

دبیر کنگره بین المللی شهید میرزا کوچک در دانشگاه گیلان : میرزا کوچک اولین شهید تروریسم رسانه ای است / همایش علمی میرزا ، گامی برای ترمیم فقدان پژوهشی درباره نهضت جنگل است

9 آذر 1401

ثقتی با بیان اینکه میرزا شهید وجدان های خفته و سرد برخی از مردمان زمان بود گفت : میرزا اولین شهید تروریسم رسانه‌ای بود که از این روحانی مبارز چهره دیگری برای مردم ترسیم کرد .

به گزارش سایت کوچک جنگلی ، رضا ثقتی روز چهارشنبه 9 آذر ماه 1401 در همایش علمی « تبارشناسی شخصیت میرزا کوچک و نهضت جنگل » در تالار حکمت دانشگاه گیلان با اشاره به برپایی کنگره بین‌ المللی میرزا کوچک همزمان با یکصدمین سالگرد شهادت میرزا گفت : افزون بر 70 عنوان رویداد در حوزه‌های مختلف فرهنگی ، هنری ، علمی و سیاسی برگزار شد که با برپایی سه اجلاسیه تهران ، قم و رشت که فردا با حضور پژوهشگران برگزار می‌شود ، همراه است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه برپایی این کنگره نباید محدود به اطلس زمانی خاص شده و با پایان یافتن کنگره ، رویدادهای آن از ذهن رخ ببندد افزود : در این راستا توجه بیشتری را معطوف به برگزاری کنگره علمی کردیم و بر این باوریم هزینه در این بخش ، سرمایه‌گذاری است و هدر رفت نداریم .

وی فقدان منابع در حوزه بازشناسی نهضت جنگل را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت : اولین مانع در حوزه نهضت جنگل ، فقدان منابع علمی و پژوهشی است که با برگزاری این کنگره و تالیفات انجام شده ، چند گام پیش رفته تا این فقدان منابع را ترمیم کنیم .

ثقتی با تاکید بر اینکه باید بر منابع علمی تاریخ نهضت جنگل بیفزائیم اذعان کرد : 85 مقاله به دبیرخانه کنگره ارسال شده که دریچه‌های جدید برای بازشناسی نهضت جنگل هستند . همچنین در فصلنامه علمی که در اجلاسیه پایانی رونمایی می شود ، 15 مقاله چاپ شده است.

ثقتی از تالیف بالغ بر 40 عنوان کتاب از این کنگره به‌ عنوان منابع علمی و پژوهشی نهضت جنگل خبر داد و افزود : این کنگره باید منجر به راه اندازی بنیاد دائمی میرزا کوچک شود تا نهادی متمرکز در طول سال فارغ از تاریخ و سالروز شهادت میرزا ، در راستای ترویج تاریخ نهضت جنگل و میرزا فعالیت کند .

وی با بیان اینکه نباید میرزا کوچک در جغرافیای گیلان محفوظ شود گفت : شخصیت میرزا باید ملی و جهانی شود ، شخصیتی که از بروز فجایع انسانی در زمان خود جلوگیری کرد .

ثقتی با اشاره به امپراطوری رسانه که امروز ارزش‌ها و آرمان‌های نظام را هدف قرار داده است تصریح کرد : میرزا اولین شهید تروریسم رسانه‌ای بود که از این روحانی مبارز چهره دیگری برای مردم ترسیم کرد و موفق شدند . در واقع یکی از علل شکست نهضت جنگل غلبه افکار عمومی بود که از میرزا به‌عنوان یک تجزیه طلب نام می‌بردند و حمایت مردمی از او و نهضتش کاهش یافت.

وی خاطر نشان ساخت : میرزا در کوه‌های خلخال شهید نشد ، میرزا شهید وجدان های خفته و سرد از برخی از مردمان آن زمان بود 

اخبار پربازدید