فهرست

اهدای جایزه سال میرزا به شخصیت های اثرگذار | راه‌اندازی مجدد آمفی تئاتر سردار جنگل در رشت

7 آذر 1401

مدیرکل فرهنگ و ارشاد گیلان با اشاره رونمایی از تندیس هایپررئال میرزا کوچک و تمبر میرزا با حضور وزیر ارشاد در رشت، گفت: مجتمع فرهنگی و هنری سردار جنگل را پس از یک دهه تعطیلی به نام این مرد بزرگ افتتاح خواهیم کرد.

به گزارش سایت کوچک جنگلی به نقل از دیارمیرزا، رضا ثقتی امروز دوشنبه، ۷ آذر در نشست خبری با اصحاب رسانه گیلان با محوریت برگزاری کنگره بین‌المللی شهید میرزا کوچک جنگلی، گفت: میرزا کوچک خان از جمله چهره‌های هویت‌ساز و تمدن ساز کشور است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تشکیل کمیته‌های بازده گانه کنگره و تقسیم وظایف بر اساس تخصص کمیته‌ها افزود: کمیته‌ها شامل، کمیته تدارک و پشتیبانی، نمایشگاهی، طلاب و روحانیون، تشکل‌های مردمی، تولیدات فضای مجازی، هنری، فضا وسازی، تبلیغات و علمی است.

وی با بیان این مطلب که این کنگره با هدف سه رویکرد برگزار خواهد شد، افزود: تمرکز روی شخصیت میرزا از نخستین رویکردهای این کنگره است، همیشه به یاران و اهداف نهضت میرزا بیشتر از شخصیت حقیقی ایشان پرداخته شده بود که در این کنگره سعی داشتیم این بُعد از زندگی میرزا را برجسته نماییم.

ثقتی با تاکید بر اینکه میرزا یک شخصیت ملی و جهانی است، افزود: وقتی صد سال پیش، شخصیت‌های آزادیخواه و مبارز از ۱۲ کشور خود را به میرزا رساندند، نشان از وجهه ملی و جهانی این بزرگ مرد گیلانی دارد.

ثقتی با بیان اینکه میرزا در اطلس و اقلیم گیلان نباید باقی بماند، ادامه داد: برای جهانی و ملی شدن این چهره ارزشمند استان گیلان چهار اجلاسیه در تهران، عراق، قم و در رشت تدارک دیده شد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان در ادامه به سومین رویکرد این کنگره اشاره کرد و افزود: رویکرد سوم این کنگره رویکرد فرهنگی و هنری است که در همین راستا کمیته هنری و فضای مجازی اقدامات بسیار خوبی را انجام دادند که برای کمیته هنری تا کنون بالغ بر ۳۰ اثر اجرا شده است که مشق مجاهدت نمونه‌ای از آن است و حاصل آن ۳۹ تابلو در مورد میرزاست که یک مجموعه کامل نمایشگاهی است.

وی از تولید ۱۲ اثر با محوریت میرزا کوچک در کمیته فضای مجازی خبرداد و گفت: همچنین در این راستا هفت فیلم کوتاه و سه انیمیشن فاخر تولید شد و ۳۰۰ نشان نیز به دبیرخانه نشان‌واره میرزا ارسال شد.

ثقتی با اشاره به برگزاری کنگره شعر میرزا گفت: ۷۰۰ اثر به دبیرخانه این کنگره شامل یک مثنوی با ۵۰۰ بیت ارسال شد که در نوع خود بی‌نظیر است و تاکنون دو کتاب از این آثار چاپ شده و مابقی نیز چاپ خواهد شد.

دبیر کنگره بین المللی میرزا کوچک جنگلی با تاکید بر اینکه برای ۱۷ شهرستان ۱۷ پاسداشت تعریف کردیم، افزود: فومن میزبان مراسمی با سخنرانی حشمت الله قنبری از اعضای هیئت علمی دانشگاه تهران و با حضور دانش آموزان است زیرا باید شخصیت میرزا را به عنوان قهرمان ملی به دانش آموزان معرفی کنیم.

ثقتی با بیان اینکه آخرین اجلاس میرزا در شهر رشت برگزار می‌شود، افزود: در اجلاسیه پایانی جایزه سال میرزا را به کسانی که خدمات فراموش نشدنی نسبت به شخصیت میرزا و نهضت جنگل انجام دادند اعطا و از آنان تجلیل خواهد شد و همچنین تمبر میرزا، رونمایی از ۷۰ عنوان تولیدات فرهنگی، هنری و رسانه‌ای کنگره از دیگر بخش‌های اجلاسیه پایانی محسوب می‌شود.

وی در ادامه از بهره برداری تئاتر شهر رشت خبر داد و با اشاره به جشنواره سرود و آوای جنگل گفت: مجتمع فرهنگی و هنری سردار جنگل را پس از یک دهه تعطیلی به نام این مرد بزرگ افتتاح خواهیم کرد تا به عنوان تئاتر شهر در خدمت مردم عزیز و فرهنگ دوست استان گیلان باشیم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان یکی از خروجی‌های این کنگره‌ تاسیس بنیاد شهید میرزا کوچک جنگلی عنوان کرد و گفت: تا کنون نهاد دائمی با این مضمون نداشتیم که به صورت کامل به شخصیت میرزا پرداخت شود و امیدواریم با تاسیس بنیاد میرزا کوچک خان جنگلی این فقدان جبران شود.

ثقتی افزود: اختتامیه کنگره علمی میرزا کوچک جنگلی را در روز چهارشنبه خواهیم داشت و در آن بیش از ۷۰ مقاله به دبیرخانه رسیده که برخی از آن‌ها از کشورهای خارجی بوده است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کیلان با بیان که مقالات ارسال شده در اختیار مردم قرار خواهد گرفت، گفت: در بخش تالیفات کنگره بین‌المللی میرزا کوچک جنگلی ۴۰ عنوان کتاب هم داریم که بخشی چاپ شده و بخشی دیگر هم تا پایان کنگره آماده خواهند شد.

ثقتی با اشاره به بودجه هفت و نیم میلیاردی برگزاری کنگره بین المللی میرزا، بیان کرد: مؤسسه‌ای برگزاری این کنگره را پذیرفت که کمترین هزینه را دریافت کرد.

وی با بیان اینکه اجلاسیه پایانی این کنگره همزمان با سالروز شهادت میرزاکوچک در تالار مرکزی رشت برگزار می‌شود، تصریح کرد: اجلاسیه رشت پنج‌شنبه(۱۰ آذر) با حضور اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برپا می‌شود.

اخبار پربازدید